Polski (PL)
Polski (PL)
English (en-GB)

Rynek odnawialnych samochodów

Spróbujmy sobie wyobrazić rynek Automotive, który oferuje sprzedaż samochodów z odkupem fabrycznym po np. pięcioletniej eksploatacji… Czy możecie sobie wyobrazić taką sytuację?

Korzyści są oczywiste, zarówno dla Ziemi, jak i dla kieszeni klientów. Myślimy również, że przy okazji osiągniemy jeszcze większą dbałość o samochody. Przed Fabryką nie ukryjemy uszkodzeń tak jak często się zdarza. Ale najtrudniejsze dla nas osobiście pytanie brzmi:


Jak otworzyć Klienta na tak dużą zmianę rynku? Wydaje się, że sposób jest prosty, po przebudowie nowe auta muszą być lepsze od poprzednich! :) 

Zakładamy, że nasza wcześniejsza konkluzja, dotycząca konstruowania części zamiennych w jak największym stopniu demontowalnych, została wprowadzona w procesach produkcyjnych. Odnawianymi częściami zamiennymi w samochodach powinny być:

1. Kompletne, demontowalne karoserie.

2. Silniki spalinowe, elektryczne i inne.

3. Elementy napędowe i sterownicze.

4. Wiązki elektryczne.

5. Oświetlenia.

6. Koła


Elementy (zło konieczne w pierwszym etapie rewolucji) montowane jako nowe to:

7. Bezpieczeństwo

8. Wizualizacja

9. Wyposażenie opcjonalne


Ryzyko występujących obecnie globalnych problemów z utrzymaniem łańcuchów dostaw, w zakresie pozycji od 1-szej do 6-tej byłoby znacząco mniejsze, a może nawet niezauważalne. Jeśli klientom odpowiadałoby bezpieczeństwo (pkt 7) z poprzedniego modelu to koszt nabycia takiego auta byłby bardzo konkurencyjny 😊

Warto podsumować nasze rozważania danymi, na temat obecnie zarejestrowanych pojazdów.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR określa, że na koniec 2021 roku było w Polsce zarejestrowanych ponad 19 milionów pojazdów. 70% z nich miało więcej niż 10 lat. Możemy przyjąć,  że statystyczny, jeżdżący w Polsce samochód ma teraz średnio około 18 lat. Co, jeśli ten przeciętniak odzyskałby trzykrotnie życie w tym okresie?

Kto by zyskał na  odnawianych samochodach? Po pierwsze nabywcy, których byłoby stać na nowe auta. Ponadto, rynek Automotive, którego przychody znacząco by wzrosły. A nasza planeta Ziemia? Nie ma potrzeby tego wyjaśniać.

Fantazjując na poruszone tematy, liczymy na pobudzenie do działań młode i otwarte umysły! Oglądając w latach osiemdziesiątych film „POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI II”  wyreżyserowanym przez Roberta Zemeckisa z udziałem Michael J. Fox  i Christopher Lloyd, nie spodziewaliśmy się, że dożyjemy latających samochodów! A może niedługo będziemy przenosić się w czasie 😊?  Dajmy tylko żyć Ziemi to może Ona nam na to pozwoli. Produkowanie odnawianych samochodów niewątpliwie może się do tego przyczynić, prawda?